МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Г О Л О В Н Е У П Р А В Л І Н Н Я Е К О Н О М І К И
________________________________________________________________________________________
від 21 лютого 2006 р. м. Миколаїв
Про рішення щодо скарги ТОВ ТД „Векша”
Відповідно до Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”, наказу Міністерства економіки України від 04.12.2000 №264 „Про затвердження Порядку розгляду скарг учасників процедур державних закупівель щодо організації та здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти”, наказу начальника головного управління економіки Миколаївської облдержадміністрації від 13.04.01 №33 „Про порядок розгляду скарг постачальників (виконавців) щодо організації та здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти”, враховуючи вимоги листа Міністерства економіки України від 21.01.06 №77-37/92
наказую:
1. Затвердити висновок щодо організації та здійснення відділом освіти Очаківської райдержадміністрації процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) по закупівлі за державні кошти вугілля для закладів освіти району.
2. Залишити скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім “Векша” /м. Миколаїв/ без задоволення згідно з висновком, що додається.
3. Рекомендувати відділу освіти Очаківської райдержадміністрації під час проведення торгів дотримуватись вимог чинного законодавства.
4. Управлінню з питань підтримки підприємництва надати висновок щодо організації та здійснення відділом освіти Очаківської райдержадміністрації процедури закупівлі за державні кошти вугілля для закладів освіти району Міністерству економіки України, Комісії з розгляду скарг при Тендерній палаті України, ТОВ ТД „Векша”, відділу освіти Очаківської райдержадміністрації, а також копію зазначеного висновку голові Очаківської райдержадміністрації, контрольно-ревізійному управлінню в Миколаївській області та управлінню Державного казначейства у Миколаївській області.
Начальник головного управління С.В. Карпій
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом начальника головного
управління економіки Миколаївської
облдержадміністрації
від 21 лютого 2006 р. № 14-О
ВИСНОВОК
щодо організації та здійснення відділом освіти Очаківської райдержадміністрації процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) по закупівлі за державні кошти вугілля для закладів освіти району
1. За результатом розгляду скарги товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім “Векша” /м. Миколаїв/ (далі – ТОВ ТД “Векша”) щодо проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) відділом освіти Очаківської райдержадміністрації (далі - Замовник) на закупівлю вугілля для закладів освіти району та на підставі наданих Замовником матеріалів установлено, що відповідно до законодавства (частина перша статті 37 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі - Закон) та враховуючи, що договір
від 7 лютого 2006р. №40 за результатами зазначеної процедури закупівлі Замовником вже укладено, головне управління економіки не має правових підстав і повноважень приймати рішення за даною скаргою.
Відповідно до статті 37 Закону та з урахуванням зазначеного, скарга ТОВ ТД “Векша” залишається без задоволення.
2. За результатами перевірки за дотриманням відділом освіти Очаківської райдержадміністрації законодавства України при проведенні процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) по закупівлі вугілля, здійсненої по отриманих від ТОВ ТД “Векша” і Замовника копіях документів (протокол №1 розкриття тендерних пропозицій, протокол №2 щодо порівняння, оцінки тендерних пропозицій та вибору переможця на закупівлю вугілля, запрошення на торги (отримане від ТОВ ТД “Векша” і Замовника), тендерні пропозиції (без документів підтверджуючих кваліфікаційні вимоги) всіх трьох учасників торгів, повідомлення учасникам торгів про результати здійснення процедури закупівлі, договір з переможцем торгів на поставку вугілля №40 від 07.02.06р., звіт про результати здійснення закупівлі) в присутності в.о. начальника відділу освіти Очаківської райдержадміністрації Мироненко Т.Я., визначено наступне.
Запит щодо цінових пропозицій (котирувань), який надавався Замовником учасникам для підготовки цінових пропозицій, не відповідав вимогам Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” (далі - Закон), а саме:
- у запиті не зазначалися відсутні істотні умови договору, які повинні докладно відображати правовідносини між Замовником і учасником при виконанні договору про закупівлю, що є порушенням статей 32 і 34 Закону, оскільки умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника – переможця процедури закупівлі та не повинні змінюватися після підписання договору про закупівлю;
- учасників не було повідомлено про те, чи включаються в ціну витрати на страхування, сплату мита, податків та інших зборів і обов’язкових платежів, що є також порушенням статті 32 Закону;
- за запитом цінових пропозицій учасникам було запропоновано надати пропозиції до 17.00 першого лютого 2006р., при цьому їх розкриття було призначено на 10.00 шостого лютого 2006р., із порушенням частини першої статті 26 Закону, згідно із якою розкриття пропозицій відбувається у день закінчення строку їх подання;
- в пункті 7.4 запиту перелічені підстави при настанні яких участь у процедурі закупівлі може бути припинена, що не відповідає вимогам Закону. Статтю 11 Закону, згідно з якою діяв Замовник, виключено згідно із Законом України від 16.06.2005р. №2664-IV.
За інформацією, зазначеною у запиті цінових пропозицій (факсокопія), отриманому від ТОВ ТД “Векша” за підписом голови тендерного комітету Ткаленко Ю.В., предметом закупівлі є вугілля: марка АС – 73 тони, марка ДГР – 340 тон, без зазначення вимог замовника щодо якісних характеристик вугілля. За запитом до учасників торгів, отриманим від Замовника, копія якого завірена в.о. начальника відділу освіти Очаківської райдержадміністрації Мироненко Т.Я., предметом закупівлі є вугілля в кількості: марка АС – 37 тон, марка ДГР – 210 тон, без зазначення вимог замовника щодо якісних характеристик вугілля.
В пункті 7.3 запиту зазначено, що “Переможець буде визначений по таких критеріях:
- найнижча сума вартості вугілля та доставки до місця призначення, з урахуванням якості товару”, що не відповідає вимогам частини шостої статті 32 Закону, а саме: Замовник “укладає договір про закупівлю з тим учасником – переможцем, який подав пропозицію, що відповідає вимогам замовника та має найнижчу ціну”. Тобто, критерієм оцінки цінових пропозицій може бути лише критерій найнижча ціна.
В зв’язку з відсутністю цінових пропозицій, наданих учасниками на торги, в повному обсязі (Замовником не було виконано вимоги головного управління економіки, зазначені у листі від 18.02.06 №469/9-03, щодо надання завірених копій перелічених у зазначеному листі матеріалів по торгах) перевірити відповідність вищевказаних пропозицій вимогам Замовника на час перевірки не є можливим. За інформацією, визначеною Замовником в протоколі розкриття цінових пропозицій №1 від 06.02.06р., по всіх трьох пропозиціях “Всі документи мають місце та оформлені правильно”. Не зважаючи, при цьому, що всі вони, принаймні, зареєстровані шостого лютого 2006р. з 09.00 до 09.50, а за запитом кінцевий строк їх надання Замовником було зазначено до 17.00 першого лютого 2006р.
Замовником, під час порівняння та оцінки пропозицій (протокол №2 від 07.02.06р.), найкращими було обрано цінові пропозиції ТОВ “Фантоп”, які не є найнижчими по жодній з марок вугілля.
7 лютого всім учасникам були надані повідомлення про акцепт пропозиції ТОВ “Фантоп”. З яким, в той же день, було укладено договір про закупівлю із порушенням вимог частини шостої
статті 32 Закону. Згідно якої “Замовник, у строк не раніше ніж через три робочих дні з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам про результати здійснення процедури і не пізніше 14 робочих днів з дня визначення переможця, укладає договір про закупівлю з тим учасником-переможцем, який подав пропозицію, що відповідає вимогам замовника та має найнижчу ціну”.
Договір, укладений на загальну суму 99800,0 грн., не містить, зокрема, інформації щодо якості, кількості, марки вугілля та цін по яких це вугілля буде постачатися. За даним договором Очаківським відділом Державного Казначейства 9 лютого 2006р. було здійснено оплату.
Звіт про результати здійснення закупівлі Замовником було укладено в той же день – 7 лютого 2006р. При цьому, за звітом, предметом закупівлі є вугілля: марка АС – 10,3 тони, марка ДГР – 256,61 тони. По цінах ТОВ “Фантоп”, з яким було укладено договір, вартість вугілля за договором повинна складати 85415,65 грн. (за договором – 99800,0 грн.).
Начальник управління
з питань підтримки підприємництва
головного управління економіки
облдержадміністрації В.К. Грипенко






